
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 1.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Working Voltage | 3.3 V |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 7.5 µA |
| Zener Voltage | 3.3 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 50 µA |
| Reverse Current | 7.5 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 7.5 µA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 18844
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.04069 | $0.40690 |
| 50 | $0.03231 | $1.61550 |
| 100 | $0.02565 | $2.56500 |
| 500 | $0.02436 | $12.18000 |
| 1000 | $0.02376 | $23.76000 |
| 3000 | $0.02257 | $67.71000 |
